W dniu 8.02.23 uczniowie klasy 2 te o specjalności policyjnej wraz z wychowawczynią i nauczycielem edukacji policyjnej podinspektorem Dariuszem Mazurkiem odwiedzili Komendę Wojewódzką Policji w Opolu. Była to niezwykła okazja, aby poznać zasady rekrutacji i specyfikę pracy w zawodzie policjanta, tym bardziej, że o tajnikach służby w Policji opowiadali funkcjonariusze z wieloletnim stażem i doświadczeniem. Na początku uczniowie spotkali się w sali konferencyjnej z przedstawicielem Zespołu Prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji asp. sztab. Piotrem Chwastowskim, który opowiedział im o swojej codziennej służbie i ścieżce kariery. Udało mu się w niej połączyć obowiązki z pasją i zainteresowaniami. W czasie wolnym od służby tworzy on muzykę – profilaktykę przez rap. Jest twórcą internetowego kanału „Psy dają głos”, w którym pisze i komponuje utwory dedykowane przede wszystkim młodym ludziom, odsłaniając kulisy policyjnej służby.
Uczniowie mieli także możliwość odbyć swoistą „podróż w czasie”, zwiedzając Izbę Pamięci, w której mogli zobaczyć umundurowanie i wyposażenie do służby policjanta w dwudziestoleciu międzywojennym oraz poznać historię patrona komendy wojewódzkiej – sierż. Piotra Jesienia. Podczas wojny walczył on z niemieckim okupantem, 19 X 1939 roku został wraz ze swoim oddziałem rozbrojony i aresztowany przez NKWD. W 1942 roku wstąpił do struktur państwa podziemnego – był kierownikiem lokalnej komórki w Przystajni. Po zakończeniu okupacji, otrzymał od dowództwa AK polecenie założenia placówki konspiracyjnej i przejęcia funkcji komendanta posterunku MO w Przystajni, którą objął 26.02.1945 roku. Zaangażował się między innymi w wyjaśnienie okoliczności aresztowań jego kolegów z AK. Przeciwdziałał malwersacjom urzędników oraz szalbierstwom dokonywanym przez sowieckich dezerterów, dlatego stał się niebezpieczny dla funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. Został aresztowany a dzień po przesłuchaniach jego zwłoki znaleziono w celi, w której został umieszczony. Śledztwo w sprawie tej śmierci zostało umorzone, do dziś nie ustalono, gdzie został pochowany…
Wizyta w laboratorium kryminalistycznym dała uczniom szansę poznania, na czym polega praca technika kryminalistycznego i biegłego w dziedzinie daktyloskopii. Zobaczyli, w jaki sposób zabezpiecza się ślady kryminalistyczne na miejscu zdarzenia oraz jak na podstawie indywidualnych cech linii papilarnych – minucji można zidentyfikować jego sprawcę. Usłyszeli także o wkładzie policjanta z opolskiej KWP w powstawanie kolorowego portretu pamięciowego, który jako pierwszy w Polsce zaczął takie portrety wykonywać.
Zobaczyli również, jak wygląda i jakie daje możliwości profesjonalna strzelnica, mieszcząca się na terenie budynku komendy, z której korzystają na co dzień opolscy policjanci.
Nie wiadomo jeszcze, jakie będą przyszłe decyzje uczniów klasy policyjnej w wyborze własnej drogi zawodowej, ale na pewno wizyta w KWP w Opolu pozwoliła im inaczej spojrzeć na zawód policjanta i poznać tajniki przyszłej służby.