„Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię, polskie go wydało plemię”
Jan Nepomucen Kamiński
18 listopada 2022 r. Senat RP przyjął jednogłośnie uchwałę ustanawiającą 2023 Rokiem Mikołaja Kopernika. Senatorowie przypominają w uchwale, że w swoim najsłynniejszym dziele „De revolutionibus orbium coelestium” Mikołaj Kopernik przedstawił założenia heliocentrycznej budowy Układu Słonecznego burzące ówczesny obraz świata. To spowodowało rewolucję naukową zwaną przewrotem kopernikańskim. W uchwale podkreślono także patriotyzm Kopernika, „przez całe życie był wiernym poddanym kolejnych królów polskich z dynastii Jagiellonów, jak pisał nie ma obowiązków większych nad obowiązek względem Ojczyzny, dla której nawet życie należy poświęcić.”
Rok 2023 powiązano z rocznicą pięćset pięćdziesiątych urodzin i czterysta osiemdziesiątą rocznicą śmierci Mikołaja Kopernika. Mikołaj Kopernik nie tylko dokonał jednego z najważniejszych odkryć w historii ludzkości, ale zapoczątkował również rewolucję naukową, która zmieniła postrzeganie świata. Poza wybitnym astronomem patronami roku 2023 są: Jan Matejko i Wisława Szymborska.
Rok Mikołaja Kopernika to dobra okazja do poznania dorobku tego uczonego oraz miejsc z nim i z jego rodziną związanych. Uczniowie CKZiU aktywnie włączyli się w obchody tego Roku. Uczniowie klasy 1 Ta oraz 3 Trb przygotowali prezentacje o życiu i twórczości uczonego, które zaprezentowali w trakcie lekcji fizyki swoim kolegom. Uczniowie klas 2 Tcr i 2 Tpc w ramach lekcji pracowni grafiki cyfrowej przygotowali plakaty, z których niektóre możemy podziwiać na wystawie wykonanej przez uczennice klasy 2 Te. Wystawa prac przygotowana na holu głównym szkoły ma zwrócić uwagę społeczności szkolnej na osiągniecia wybitnego uczonego, zachęcić do zapoznania się z życiem i dorobkiem naukowym oraz przypomnieć o Roku 2023, który jest Rokiem pod patronatem Mikołaj Kopernika.
Mikołaj Kopernik urodził się 19 lutego 1473 r. w Toruniu, w rodzinie kupieckiej. Był polskim prawnikiem, urzędnikiem, dyplomatą, lekarzem, niższym duchownym katolickim, doktorem prawa kanonicznego, zajmującym się również astronomią i astrologią, matematyką, ekonomią, strategią wojskową, kartografią i filologią. Kopernik jest najbardziej znany jako astronom. Mówił o sobie Nicolaus Copernicus Thorunensis, podkreślając w ten sposób swoje pochodzenie, swój toruński rodowód. Nazwiskiem polskiego astronoma nazwano jeden z kraterów na Księżycu, krater na Marsie oraz planetoidę(1322) Coppernicus.
„Szaleje galaktyka
Za sprawą Kopernika,
Wszak jego to robota,
Że ciała są w obrotach.”
Katarzyna Uchańska-Łukasik