Nasz projekt zakłada zakup nowoczesnych napędów elektrycznych oraz osprzętu, który umożliwi innowacyjne metody uruchamiania i sterowania. Dzięki temu zyskamy szeroką wiedzę w dziedzinie wdrażania nowych technologii, które mają również pozytywny wpływ na ochronę środowiska poprzez ograniczenie zużycia energii elektrycznej.
Z dumą informujemy, że na realizację tego projektu otrzymaliśmy 10 000 euro w ramach programu Skill.ed 2024 Fundacji Kronospan. Co więcej, jest to już trzeci raz, kiedy wygrywamy w tym projekcie! Więcej informacji można znaleźć na stronie Fundacji Kronospan tutaj
Korzyści z projektu:
Zróżnicowanie napędów: Poszerzenie wiedzy w zakresie odpowiedniego doboru napędów do różnych zadań.
Płynność i parametry pracy: Rozruch silników za pomocą SOFTSTART i FALOWNIKA znacznie poprawi płynność i parametry pracy.
Monitorowanie zużycia energii: Zakupiona aparatura kontrolno-pomiarowa pozwoli na monitorowanie zużycia energii oraz badanie różnych stanów pracy silników.
Efektywne zasilanie: Możliwość zastosowania styczników na różne napięcia sterujące pozwoli zdobyć wiedzę na temat najefektywniejszych sposobów zasilania układów sterowania.
Innowacyjne sterowanie: Zakupione stanowiska umożliwią wykonywanie ćwiczeń polegających na unowocześnianiu sposobów sterowania oraz obserwację efektów.
Stanowiska w projekcie:
Stanowisko z silnikiem klatkowym: Wyposażone w falownik, softstart, przełącznik gwiazda-trójkąt, wyłącznik silnikowy oraz osprzęt do sterowania silnikiem 24 VDC i 230V. Aparatura pomiarowa do badania napięć, prądów oraz mocy.
Stanowisko z silnikiem indukcyjnym trójfazowym: Wyposażone w elektromagnetyczny hamulec tarczowy, falownik, przekaźniki i styczniki do nauki sterowania kierunkiem obrotów silnika.
Stanowisko z silnikiem trójfazowym w układzie Dahlandera: Wyposażone w przyciski sterujące, styczniki oraz kontrolki do badania sterowania różnymi prędkościami.
Stanowisko z silnikiem trójfazowym dwubiegowym: Umożliwiające badanie różnic pomiędzy sterowaniem przekaźnikowo-stycznikowym a płynną regulacją prędkości za pomocą falownika.
Stanowisko z silnikiem prądu stałego: Wyposażone w układ do zmiany prędkości obrotowej, rozruch za pomocą przekaźników nawrotnych oraz regulację za pomocą układów PWM.
Dzięki tym działaniom otworzymy uczniów i przyszłych pracowników na innowacje oraz pokażemy znaczenie innowacyjności w realnych działaniach przedsiębiorstwa. Pracownicy po takim szkoleniu chętniej będą uczestniczyć w projektach usprawniających działanie oraz podejmować działania mające na celu usprawnienie pracy przyszłych zakładów.