17 Lutego 2019
Niedziela
Imieniny obchodzą:
Donat, Donata,
Franciszek, Izydor,
Julian, Konstanty,
Łukasz, Niegomir,
Sylwin, Zbigniew,
Zbyszko
Do końca roku zostało 318 dni.
Znowu w Warszawie PDF Drukuj

Uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Strzelcach Opolskich po raz kolejny mieli okazję zaprezentować się w Warszawie. Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej wybrała cztery szkoły realizujące program „Szkoła Myślenia” do udziału w 13 Pikniku Naukowym – największej w Europie imprezie plenerowej popularyzującej naukę. Piknik odbywał się 30 maja br. na Rynku Nowego Miasta i Podzamczu w Warszawie.

Od stycznia 2009 uczniowie naszej szkoły uczestniczą w programie „Szkoła Myślenia”. Jest to kolejny po programach „Szkoła z klasą”, „Nauczyciel z klasą”, „Uczniowie z klasą” projekt realizowany przez fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej. Program realizowany jest we współpracy z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności specjalizującą się m.in. w wyrównywaniu szans edukacyjnych, Fundacją Agory oraz Wydawnictwem Pedagogicznym OPERON. Partnerem programu jest „Gazeta Wyborcza”.

    

Program skierowany jest do uczniów i nauczycieli na wszystkich poziomach edukacyjnych. W „Szkole Myślenia” położono nacisk na umiejętność rozumowania, zadawania pytań badawczych, rozwiązywania problemów oraz wykorzystania wiedzy w praktyce.

Udział w programie polega na realizowaniu projektu edukacyjnego rozwijającego umiejętność logicznego myślenia, rozwiązywania problemów w naukach humanistycznych, matematyczno-przyrodniczych i językach obcych. Nauczyciele – opiekunowie projektów na platformie internetowej programu prezentują swoje pomysły na zajęcia dydaktyczne, wymieniają się opiniami na ich temat, przedstawiają efekty pracy.

       

W Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Strzelcach Opolskich realizowano 10 projektów edukacyjnych:
• Czyste technologie w transporcie – opiekun Magdalena Biernat
• Życie codzienne, kultura i obyczaje średniowiecza – Andrzej Jadowski
• Układ słoneczny – Kazimiera Malisz
• Przywróćmy pamięć o wielokulturowej tradycji naszego miasta -  Mirosława Stańczak
• Iluzje w optyce – Eligiusz Stańczak
• W krainie trapezów – Adriana Kraik
• Moje urodziny – Gabriela Szmigielska
• Święty Paweł od A do Z – Ewa Nocoń
• Kto czyta- nie błądzi ¬Monika Wilde – Zdobylak  
• Dzielmy się miłością – Edyta Bem.

Wyniki prac wszystkie zespoły zaprezentowały na Szkolnym Festiwalu Nauki, który został połączony z Drzwiami Otwartymi Szkoły – 31 marca br.
Więcej o realizowanych projektach można przeczytać na platformie internetowej programu pod adresem:
http://szkolamysleniamini.nq.pl/index.php?sec=wizytowka_szkoly&id=30853

Centrum Edukacji Obywatelskiej wybrało 3 projekty: Układ słoneczny, Iluzje w optyce  i W krainie trapezów. W Warszawie reprezentowały ZSZ nr 1 uczennice klasy III technikum w zawodzie technik ekonomista: Iwona Klich i Ilona Winiarczyk wraz z  opiekunem Kazimierą Malisz.

      

Organizatorem Pikniku Naukowego było Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik. Hasłem tegorocznego trzynastego pikniku była „Nauka wśród gwiazd”. Wzięło w nim udział 250 instytucji z 22 krajów, w tym cztery wyróznione przez Centrum Edukacji Obywatelskiej szkoły. Ekspozycje podzielone zostały na sektory tematyczne takie, jak  Aleja Kosmiczna, Uliczka Atomowa, Wioska Archeologiczna oraz Aleja Maszyn i Eksperymentów. Można było dowiedzieć się, jak wytwarza się prąd z ziemniaka, wywołać trzęsienie ziemi, spróbować ciasteczek schłodzonych ciekłym azotem. Organizatorzy przygotowali mnóstwo konkursów dla odwiedzających piknik.

       

Iwona i Ilona przedstawiły prezentację multimedialną o realizowanych projektach. Przygotowały także konkursy dla zwiedzających – krzyżówki fizyczne, łamigłówki oraz instrukcję do samodzielnego wyznaczenia średnicy księżyca za pomocą dziesięciogroszówki. Pomimo niesprzyjającej aury zainteresowanie zwiedzających było ogromne.

Udział w pikniku i możliwość zaprezentowania efektów pracy uczniów na tak wielkiej imprezie jest dla nas zaszczytem. Tym bardziej, że zostaliśmy wyróżnieni spośród prawie 400 szkół realizujących program „Szkoła Myślenia”.

Koordynator programu w ZSZ nr 1
Adriana Kraik


 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Copyright 2019 CKZiU Strzelce Opolskie.