29 września obchodzony był XXII Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ustanowione w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki, jego patronką jest Joanna Porazińska, wybitna pisarka która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania jest skierowany głównie do najmłodszych czytelników i do młodzieży, aby zachęcić ich do czytania książek.
Głośne czytanie było motywem przewodnim Narodowego Czytania w CKZiU. W tym roku uczniowie czytali „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Jest to powieść pozytywistyczna, za sprawą której możemy przenieść się nie tylko w czasy powstania styczniowego, lecz także w początki naszej państwowości, za sprawą Legendy o Janie i Cecylii. Jest to także uzupełniająca lektura w szkole średniej. Uczniowie zgromadzeni w holu szkoły ze skupieniem wysłuchali fragmentów powieści – pierwszej rozmowy Jana i Justyny, bohaterów wątku miłosnego w utworze. Przygotowane przez uczniów i nauczycielki języka polskiego gazetki, znajdujące się na korytarzu i w bibliotece szkolnej, już kilka dni wcześniej informowały o tym wydarzeniu i przybliżały twórczość Elizy Orzeszkowej oraz problematykę „Nad Niemnem”.
Oba święta warto obchodzić codziennie i jeśli każdy z nas poświęci na czytanie choćby 30 minut, będzie to na pewno duży sukces. Może Narodowe Czytanie w CKZiU będzie początkiem kształtowania się takiego nawyku wśród uczniów.