Z ogromną dumą prezentujemy wspomnienia generała prof. nadzw. dr Mieczysława Bieńka –Absolwenta naszej szkoły rocznik 1969.
Wśród opinii, artykułów na temat gen. Mieczysława Bieńka pojawia się zawsze charakterystyczne zdanie: JEDEN Z NAJBARDZIEJ DYNAMICZNYCH I NAJLEPIEJ WYSZKOLONYCH POLSKICH DOWÓDCÓW, O WIELKICH ZASŁUGACH W INTEGRACJI SIŁ ZBROJNYCH Z SOJUSZEM PÓŁNOCNOATLANTYCKIM.
WSPOMNIENIE O SZKOLE.
Z wielką przyjemnością i wzruszeniem wspominam 5 lat spędzonych
w Technikum Mechanicznym w Strzelcach Op.
Były to dla mnie, ale również jak sądzę wielu moich kolegów lata szczęśliwe, trudne i wymagające. Poziom nauki, oraz wymogi naszych nauczycieli – zwanych przez nas profesorami, były wysokie. Zmuszało to nas do naprawdę dużego wysiłku intelektualnego i pracy, aby za tymi wymogami nadążyć.
Oczywiście mieliśmy wśród kolegów super zdolne jednostki, które starały się nam udzielać pomocy.
Jednak najbardziej pamiętam życzliwość i troskę naszych wspaniałych wychowawców i nauczycieli. Wspomnieć tu należy niezapomnianego dyr. Ś.P. mgr Szymańca, nauczycielkę j. polskiego, historii, rysunku technicznego, fizyki, chemii ,WF oraz wielu innych.
Były to osoby, które stanowiły dla mnie inspiracje do działania w przyszłości. Zazwyczaj charakteryzowały się one pozytywnym nastawieniem do życia, dużym zasobem wiedzy i doświadczenia oraz kulturą osobistą. Czerpiąc z ich przykładu starałem się te cechy w dalszym moim życiu przekazywać swoim kolegom, współpracownikom i podwładnym.
Mieliśmy również okazję do rozwijania swoich zainteresowań i pasji – np. sportowych. To wszystko na pewno zaprocentowało w naszym przyszłym życiu.
Lecz chyba najbardziej zapamiętałem wspaniałą atmosferę tej szkoły – tworzoną przez grono pedagogiczne i samych uczniów.
Mogę śmiało stwierdzić, że dało mi to solidne przygotowanie do dalszego życia i było również okazja do kształtowania charakteru.
Jestem niezmiernie dumny z mojej szkoły i w jej 60 leciu ,dziękując tamtym naszym wspaniałym pedagogom – życzę tym obecnym, oraz uczniom wszystkiego najlepszego i równie miłych wspomnień.
Z wyrazami szacunku,
Generał prof. nadzw. dr Mieczysław BIENIEK –Absolwent , rocznika 1969
Jesteśmy bardzo wdzięczni, że wśród tylu obowiązków i zajęć znalazł Pan Generał czas, by podzielić się z nami wspomnieniami o szkole.
Poniżej prezentujemy sylwetkę gen. Mieczysława Bieńka.
Generał prof. nadzw. dr Mieczysław BIENIEK jest byłym Zastępcą Dowódcy Strategicznego NATO ds. Transformacji w stanie Virginia, USA. Dowodził elitarnymi jednostkami Wojska Polskiego – 6 Brygadą Powietrzno – Desantową i 25 Dywizją Kawalerii Powietrznej. Był również doradcą afgańskiego Ministra Obrony Narodowej.
Wybitny żołnierz – spadochroniarz, przeszedł drogę służbową w jednostkach specjalnych, szturmowych i powietrzno-desantowych, od szczebla dowódcy grupy specjalnej do dowódcy dywizji Kawalerii Powietrznej, która współtworzył w latach 90-tych. Przywództwo i dowodzenie doskonalił na wielu stanowiskach służbowych w kraju i zagranicą.
Dowodził 16 Batalionem Powietrzno-Desantowym 6 Dywizji Powietrzno-Desantowej. Był dowódcą Polskiego Kontyngentu Wojskowego ONZ w Syrii w 1989-90 współdziałając z kontyngentami z Austrii, Kanady i Finlandii, skutecznie rozdzielając zwaśnione strony konfliktu Syryjsko –Izraelskiego. Był również szefem obserwatorów w Misji Pokojowej ONZ w Saharze Zachodniej. Po powrocie do kraju w roku 1994 został dowódcą 6 Brygady Desantowo-Szturmowej w Krakowie. W okresie 1996-1998 dowodził 25 Dywizją Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim. Od lipca 1998 r. do stycznia 1999r. z sukcesem dowodził Brygadą Nordycko – Polską SFOR w Bośni i Hercegowinie, jako pierwszy polski generał podejmujący służbę w NATO. Jesienią roku 1999 został wyznaczony na szefa Pionu Szkolenia i Ćwiczeń Kwatery Głównej Sojuszniczych Sił Zbrojnych NATO w Europie (SHAPE) w Mons, w Belgii, gdzie organizował wielkie manewry Sojuszu, m.in. ćwiczenia „Strong Resolve”, które odbyły się w Polsce. Odpowiadał też za ćwiczenia Sił Szybkiego Reagowania NATO formacji takich jak ARRC (Allied Rapid Reaction Corps) oraz Sił Najszybszego Reagowania AMF(L) – Allied Mobile Forces (Land).
W roku 2002 podjął kolejne wyzwanie międzynarodowe obejmując na stanowisko pierwszego zastępcy dowódcy 3 Międzynarodowego Korpusu Sił Szybkiego Reagowania NATO z dowództwem na terenie Turcji – Istambuł. Odpowiadał tam za przygotowanie jednostek operacyjnych, planowanie ćwiczeń i ewentualnych operacji sojuszu na tym kierunku strategicznym. W tym samym roku został awansowany na stopień generała dywizji. Służbę w Turcji zakończył w listopadzie 2003r.
Generał Bieniek był wówczas pierwszym polskim oficerem, który objął tak wysokie stanowisko dowódcze w NATO. Według opinii NATO i polskiego Ministerstwa jest jednym z najbardziej dynamicznych i najlepiej wyszkolonych polskich dowódców, o wielkich zasługach w integracji sił zbrojnych z Sojuszem Północnoatlantyckim, wybitnym specjalistą od działań powietrzno-desantowych i specjalnych.
W okresie od stycznia do lipca 2004 sprawnie dowodził Wielonarodową Dywizją Sił Stabilizacyjnych w Iraku w czasie trudnych sytuacji bojowych wykazując olbrzymi profesjonalizm, oraz talenty dyplomatyczne w czasie negocjacji ze zwaśnionymi frakcjami religijnymi.
Od sierpnia 2004 r. dowódca 2 Korpusu Zmechanizowanego w Krakowie. W tym samym roku awansowany do stopnia generała broni.
Podejmuje wyzwania o charakterze militarno -dyplomatycznym i w 2008 r. Obejmuje stanowisko polskiego przedstawiciela wojskowego przy NATO i UE, gdzie skutecznie reprezentuje interesy kraju w tych organizacjach międzynarodowych.
W 2010 r. jako jedyny dotychczas Polak w strukturach militarnych NATO (czterogwiazdkowy generał) obejmuje stanowisko zastępcy Dowódcy NATO ds. Transformacji, które z sukcesem pełnił do września 2013 r. Na tym kluczowym stanowisku brał udział w opracowaniu i wdrażaniu fundamentalnych koncepcji i doktryn, min. ‘‘Koncepcji Strategicznej NATO”, koncepcji „Smart Defence”, oraz procesu planowania obronnego NATO.
Jego bogate portfolio zawiera również wyzwania o charakterze cywilnym, doradzając Ministrowi Obrony Narodowej Afganistanu w 2007 r. w zakresie budowania sił bezpieczeństwa Afganistanu.
Oprócz Wyższej Szkoły Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu, ukończył Akademię Sztabu Generalnego w Warszawie w 1995 r., studia podyplomowe w Królewskiej Akademii Studiów Obronnych w Wielkiej Brytanii. a w 1997 r. kurs zarządzania zasobami obronnymi w Monterrey w USA. Ukończył również Akademię Wychowania Fizycznego w Krakowie. Jest doktorem nauk, specjalizując się w bezpieczeństwie międzynarodowym, zarzadzaniem w sytuacjach kryzysowych, oraz strategii wojskowej. Jako „Visiting Proffesor” wykłada w National Defence University w Waszyngtonie, NATO Defence College w Rzymie, UJ w Krakowie, Akademii Frycza Modrzewskiego w Krakowie i wielu innych uczelniach w kraju i za granicą. Biegle włada językiem angielskim i rosyjskim.
Wykonał ponad 3000 tysiące skoków spadochronowych w tym kilka z wysokości ponad 6000 tysięcy metrów. Posiada uprawnienia instruktora spadochronowego klasy mistrzowskiej armii polskiej, a także brytyjskiej, belgijskiej, amerykańskiej i niemieckiej i tureckiej. Jest członkiem sekcji spadochronowej Wojskowego Klubu Sportowego „Wawel” w Krakowie. Nie ma na świecie tak wysokiego stopniem oficera, który dokonałby podobnego wyczynu.
Źródło: www.fundamenti.pl