Wydział Geografii i Studiów Regionalnych serdecznie zaprasza uczniów szkół ponadpodstawowych oraz nauczycieli na wykłady poświęcone różnorodnym zagadnieniom geograficznym. Ze względu duże zainteresowanie formą zdalną wykładów została ona podtrzymana.
Każda prelekcja trwa 1 godzinę zegarową i ma na celu zainteresowanie słuchaczy otaczającym światem i poszerzeniem wiedzy geograficznej. Zajęcia prowadzą wykładowcy z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych, proponujący tematy wiążące się z ich pasjami i pracami badawczymi. Treści prezentowane podczas spotkań są unikatowe i utrzymują się w nurcie najnowszych trendów badawczych.
Uczniowie naszej szkoły, którzy realizują program rozszerzony z geografii będą mieli możliwość uczestniczenia podczas zajęć z tego przedmiotu w następujących wykładach:
17 października godz. 9.30-10.30 Tempo i skutki ocieplenia stref okołobiegunowych i wysokogórskich – prof. ucz. Maciej Dąbski
Ocieplenie klimatu jest najbardziej widoczne w Arktyce, Zachodniej Antarktyce oraz w górach wysokich. Wzrost temperatury powietrza, szybkie topnienie lodowców i wieloletniej zmarzliny oraz zanik zlodzenia Oceanu Arktycznego są ewidentne. Pociągają za sobą szereg skutków środowiskowych, które rzutują na gospodarkę człowieka. Uruchomiły się dwa potężne sprzężenia zwrotne dotyczące zmian albedo Ziemi oraz emisji metanu z wieloletniej zmarzliny, które napędzają dalsze ocieplenie.
23 listopada 2023, godz. 12.15-13.15 Kolumbia – kraina żółtego i czarnego złota – dr Tomasz Zaborowski
Czy Medellin nadal jest najniebezpieczniejszym miastem świata jak za czasów Pablo Escobara? Jak żyje się w południowoamerykańskich dzielnicach biedy? Czy metrobus to metro czy autobus? Czy w pustyni i w puszczy można być tego samego dnia? Co to jest guanabana? Na te i inne geograficzne, społeczne i kulturowe pytania odpowiemy sobie na wykładzie o mitycznym El Dorado – krainie złota o różnych barwach i smakach.
7 grudnia 9.00-10.00 Krenologia w pigułce, czyli o źródłach okiem hydrologa – dr Maksym Łaszewski
Źródła należą do unikalnych i jednocześnie interesujących poznawczo obiektów geograficznych, będących łącznikiem podziemnego i powierzchniowego obiegu wody. Pełnienie zróżnicowanych funkcji – gospodarczych, leczniczych, krajobrazowych oraz kulturowych – decyduje o ich szczególnym znaczeniu dla człowieka. W trakcie wykładu postaramy się bliżej poznać źródła i ich zróżnicowanie pod kątem geologicznym, hydrologicznym i hydrochemicznym, a także przyjrzymy się metodom badań krenologicznych na przykładzie prac prowadzonych w Zakładzie Hydrologii WGSR UW.
11 stycznia 2024 godz.11.00-12.00 Uwarunkowania rozwoju turystyki w Chorwacji – dr hab. Katarzyna Podhorodecka
Na wykładzie zostaną omówione uwarunkowania przyrodnicze i kulturowe rozwoju turystyki w Chorwacji. Zostaną wskazane główne turystyczne regiony, a także zostanie omówiona strategia rozwoju turystyki oraz ekonomiczne znaczenie tego sektora dla rozwoju gospodarczego kraju. Ukazane zostaną również główne działania promocyjne sprzyjające budowie wizerunku turystycznego Chorwacji.