Rozwój technologii cyfrowych ma coraz większy wpływ na wszystkie obszary naszego życia. Przed nauczycielami, rodzicami, ale także samymi uczniami, stoi konieczność wdrożenia nowego modelu nauczania i uczenia się. Nauczyciele mają obecnie do zrealizowania niezwykle ważne zadanie, polegające na umiejętnym przełączaniu się pomiędzy tradycyjnymi metodami i formami pracy opartymi na cyfrowych technologiach, które niebawem mogą stać się elementem codzienności.
Wydaje się, że nie ma już odwrotu od wykorzystania nowych technologii. Jeśli szkoła ma być przestrzenią nowoczesną, nie może wzbraniać się przed koniecznymi zmianami.
Wiele młodych osób jest zafascynowanych nowymi technologiami. Umiejętne ich wykorzystywanie, które wypływa z wiedzy i kompetencji, ale także z praktyki staje się uzupełnieniem sprawdzonych i stosowanych dotąd metod pracy oraz technik uczenia się. Korzystanie z technologii informacyjno- komunikacyjnych staje się ważne szczególnie w pracy z uczniami ze zróżnicowanymi potrzebami edukacyjnymi.
Nauczyciela CKZiU realizują te oczekiwania kształcąc się i doszkalając w kierunku nowoczesnych technologii. Temu służą kursy odbywające się na Malcie w ramach projektu Erasmus +,które przybliżają nowoczesne technologie pomocne w atrakcyjniejszym i efektywniejszym przeprowadzeniu lekcji.
Jesteśmy przekonani, że pomoże to, nam nauczycielom, w głębszym zrozumieniu potrzeb młodego człowieka i spotkaniu się z nim w tej technologicznej przestrzeni. Poza tym dzięki nowym technologiom my nauczyciele zyskamy okazję, by wdrażać uczniów do doskonalenia umiejętności krytycznego myślenia i rozwiązywania problemów, selekcjonowania informacji i ich przetwarzania. To pożądane umiejętności, które wpływają na realny zakres kompetencji kluczowych uczniów.
Agnieszka Filipczak- uczestniczka kursu Sabina Miś- uczestniczka kursu