Zanim nadszedł upragniony dla Polaków dzień niepodległości, 11 listopada 1918 r., kraj nasz znajdował się 123 lata pod zaborami: rosyjskim, pruskim i austriackim. Przez tyle lat zaborcy próbowali narzucić Polakom swoją kulturę, język, obyczaje, religię, ale dzięki patriotycznemu sercu naszych pradziadków, najcenniejsze wartości zostały uratowane.
Od tego ważnego wydarzenia minęły 104 lata, naszym obowiązkiem jest jednak pamiętać i przypominać kolejnym pokoleniom o przeszłości, bo, jak powiedział Jerzy Waldorf : „Myśląc o przyszłości narodu, trzeba się oprzeć o jego groby”…
Ta myśl przyświecała twórcom apelu z okazji Narodowego Święta Niepodległości w CKZiU. W trakcie jego trwania przypomniane zostały najważniejsze wydarzenia z długiej i mozolnej drogi Polaków do wywalczenia wolnej, niepodległej ojczyzny. Rozbrzmiała melodia „Pierwszej kadrowej” i rzewna nuta pieśni legionowej „Rozkwitały pęki białych róż” w przepięknej interpretacji Nikoli Niepali – uczennicy klasy 1 Tl1.
Usłyszeć można było również słowa poetów na temat wolności i ojczyzny, którzy zawsze żywo reagowali i reagują na ważne wydarzenia rozgrywające się wokół nich – tych dawnych, takich jak Maria Konopnicka, Edward Słoński, Janusz Szczepkowski, ale też tych bliższych: Wisława Szymborska, Marek Grechuta, Bogdan Łyszkiewicz. Szczególnie mocno zabrzmiały słowa piosenki Chłopców z Placu Broni – „Kocham wolność”, ponieważ w dzisiejszych czasach, słowo WOLNOŚĆ nabrało szczególnego znaczenia, ze względu na wojnę toczącą się za naszymi granicami. Tym bardziej cenna była więc ta swoista lekcja historii, którą uczniowie CKZiU mogli odebrać dzięki wysiłkowi koleżanek i kolegów z klas:
2 Te i 4 Pe oraz 4 Ta i 2 Ta (obsługa techniczna), przygotowujących ten apel pod kierunkiem swoich polonistek.