W tym roku obchody z okazji Światowego Dnia Wody odbywały się pod hasłem: Przyspieszenie zmian, w celu rozwiązania kryzysu związanego z wodą i kanalizacją. Woda ma wpływ na nas wszystkich, więc wszyscy musimy podjąć działania- Ty i Twoja rodzina, szkoła, społeczność lokalna, państwo, cały glob.
Ilość wody na świecie jest mniej więcej stała, natomiast różny jest dostęp do niej w różnych miejscach na świecie i w różnych warunkach. Zakręcanie wody w naszym kranie jest ważne lokalnie, ale nie sprawia, że w ten sposób pojawi się ona w innym miejscu albo będzie jej tam więcej. Problem z dostępem do zasobów wodnych dotyczy całego świata i jest uznany za globalne wyzwanie.
Organizacja PAH przygotowała dla osób chętnych ciekawe wykłady- m.in. webinar z Profesorem Szymonem Malinowskim: „Czy brak dostępu do wody to nasza spraw(k)a?, Podcasty- Woda, jako globalne wyzwanie, Zakręcanie kranu nie wystarczy, Mit o braku wody w Afryce oraz broszury tematyczne- Woda, jako globalne wyzwanie, Woda w kryzysie klimatycznym, Studnia dla Południa. Podczas zajęć z młodzieżą można było również skorzystać z dwóch ścieżek. Jedna z nich skupiła się wokół zagadnienia wirtualnej wody i naszych indywidualnych wyborów wpływających na jej globalne zużycie, a druga przybliżyła temat braku dostępu do wody na świecie i pomocy humanitarnej.