W dniu 10 czerwca 2024 odbyłą się uroczysta Gala wręczenia nagród w konkursie genealogicznym „Moje drzewo genealogiczne – moja genealogia”.
W tegorocznej edycji zadaniem dla uczniów szkół średnich było wykonanie prezentacji lub filmu ukazującego jednego wybranego przodka, który brał udział w wydarzeniach historycznych. Przedstawienie tego przodka i ukazanie go na tle tych wydarzeń.
Naszą szkołę reprezentowało dwóch uczniów: Paweł Proksza z klasy 2Trm oraz Remigiusz Imiełowski z klasy 2Tk2. Opiekunami uczniów byli Jolanta i Dawid Imiełowscy.
Gala została połączona z obchodami Międzynarodowego Dnia Archiwów Państwowych. Dzięki temu osoby obecne na Gali mogły zgłębić pracę archiwistow zwiedzając poszczególne działy, zobaczyć w jaki sposób oczyszczane są zbiory archiwalne, w jaki sposób są zabezpieczane przed niszczącym działaniem środowiska oraz jak należy je przechowywać. W każdym z działów mieliśmy okazję wysłuchać wykładów na temat pracy archiwistów na poszczególnych etapach ich pracy, ale także informacji historycznych dotyczących naszych terenów i ludzi z nimi związanych
Dodatkowo mieliśmy okazję wysłuchać wykładu historycznego dotyczącego najstarszej księgi znajdującej się w Archiwum Państwowym w Opolu wykład prowadziła pani Barbara Sypko. Księgą zaś jest „Księga magistracka Głubczyc” pochodząca z 1421r. Umieszczono w niej kopię przywilejów dla miasta z lat 1265 i 1275 nadanych mu przez ówczesnego króla Czech, którym był Przemysł Ottokar II. Księga została spisana na pergaminie ze skóry cielęcej. Ilustrację do księgi wykonał iluminator Jan z Żytavy, farby wykonano z barwników kwiatowych. Intensywność kolorów zostałą zachowana w prawie nienaruszonym stanie. Księga posiada zdobienia wykonane ze złota i srebra. Zawiera ona także oryginalne pieczęcie.
Specjalnie dla nas otwarto skarbiec, który jest otwierany wyłącznie dla naukowców i badaczy. Mieliśmy okazję ujrzeć obiekty niedostępne dla każdego tj. najstarszy dokument tego archiwum wraz z pieczęcią księcia opolskiego Bolesława II z 1256r, pieczęć księżnej Eufemii z 1405, pieczęć contrasigilium- jest to rodzaj pieczęci, której odcisk umieszczano niekiedy na odwrocie pieczęci głównej. Podstawową funkcją contrasigillum było dodatkowe zabezpieczenie pieczęci głównej przed fałszerstwem bądź przywieszeniem jej, wbrew woli wystawcy, przy innym dokumencie. Ułatwiało weryfikację autentyczności pieczęci głównej oraz opatrzonego nią dokumentu.
Dla wszystkich osób zwiedzających był to niezapomniany i pełen emocji dzień.