Aby podjąć refleksję nad wolnością słowa i myśli, od 1982 roku na świecie obchodzony jest Tydzień Zakazanych Książek. W naszej bibliotece wspieramy akcję i w dniach 23-27 września 2024 r., razem z miłośnikami książek z całego świata, sięgamy po pozycje, które przez wiele lat, z różnych przyczyn i z różnym natężeniem, były zwalczane w przestrzeni publicznej.
Dla klas odwiedzających w tym czasie bibliotekę zostały zorganizowane lekcje biblioteczne. 173 osoby z klas technikum i branżowej zapoznało się z tytułami budzącymi kontrowersje. Aby umilić czas i sprawdzić swoją wiedzę, uczniowie mogli zagrać z ZgadujZgadulę, odgadnąć tytuł zabroniony wśród wybranych trzech książek. Oczywiście drobne nagrody trafiły w ręce zwycięzców.
Zakazywanie czy cenzura często tylko wzmaga zainteresowanie i chęć przeczytania danej książki. Widząc nazwiska tak znanych autorów jak George Orwell czy Mark Twain na tej liście, zastanawiałam się z uczniami, co takiego w nich było na tyle niebezpiecznego, że wzbudziło obawy władz. Oceńcie sami, oto niektóre tytuły:
J.K. Rowling, seria o Harrym Potterze, wyd. 1997–2007
Oczywiście wydana w czasach współczesnych seria opowiadająca o przygodach młodego czarodzieja i jego przyjaciół nie załapała się na tradycyjną listę publikacji zakazanych przez Kościół katolicki, jednak często pojawiają się głosy ze strony jego przedstawicieli, że nie jest to odpowiednia książka dla młodzieży i młodszych dzieci. Zarzuca się jej między innymi gloryfikowanie magii, okultyzmu i uroków oraz zbyt dużą brutalność.
Biblia
Uwierzcie, to nie jest żart. Reformacja przyniosła wiernym wiele przekładów Biblii na języki narodowe, co nie do końca podobało się władzom Kościoła, które chciały mieć większą kontrolę nad tym, co trafia do rąk (i głów) swoich wiernych. Z tego powodu niektóre tłumaczenia Biblii trafiły do indeksu ksiąg zakazanych.
Johann Wolfgang von Goethe, „Cierpienia młodego Wertera, wyd. 1774
Czołowe dzieło niemieckiego preromantyzmu, opisujące nieszczęśliwą miłość bohatera do zamężnej Lotty, w konsekwencji doprowadza go do tragicznej samobójczej śmierci. Johann Wolfgang von Goethe ubrał historię w formę powieści epistolarnej. Była ona szczególnie popularna wśród młodych ludzi i uważa się, że mogła przyczynić się do wzrostu samobójstw w tej grupie wiekowej.
Vladimir Nabokov, „Lolita”, wyd. 1955
Uznana, ale ryzykowna powieść Vladimira Nabokova, z obawy o reputację autora wydana początkowo pod pseudonimem. Opowiada o dojrzałym mężczyźnie, który kierując się pożądaniem do dziewczynki i chcąc się do niej zbliżyć, poślubia jej matkę. Jego obsesja na punkcie młodej pasierbicy doprowadza do wielu tragedii. Nie powinno wydawać się dziwne, że książka ta budziła kontrowersje od samego początku i była zakazana między innymi we Francji i Wielkiej Brytani pod zarzutem promowania pedofilii.
Nauczyciel bibliotekarz, Wioleta Mrowczyk