Spotkanie inaugurujące program „Inżynierowie Przyszłości” w Muzeum Gazowni Warszawskiej
22 listopada 2024 roku w Muzeum Gazowni Warszawskiej odbyło się spotkanie inauguracyjne programu „Inżynierowie Przyszłości” Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Wydarzenie zgromadziło ponad 120 gości, w tym laureatów konkursu kwalifikacyjnego z CKZiU, Emilię Bartodziej z klasy 3 Ta i Marka Skrzypiciela z klasy 4 Ta, opiekunów laureatów, specjalistów oraz przedstawicieli branży technologicznej.
Program „Inżynierowie Przyszłości” to inicjatywa mająca na celu wspieranie uczniów szkół ponadpodstawowych w rozwijaniu kompetencji z zakresu nauk ścisłych i inżynierii, promowanie innowacyjności oraz integrację środowiska edukacyjnego z przedstawicielami przemysłu.
Uczestnicy wydarzenia, które poprowadziła Natalia Osica, mieli okazję poznać się wzajemnie, nawiązać kontakty i wymienić się pomysłami. Gości powitała Kinga Szewczyk – prezes Fundacji PGNiG a w dalszej części wystąpił Mateusz Kleszcz z działu Strategicznych Projektów Badawczo-Rozwojowych ORLEN S.A. oraz dr inż. Anna Mietlarek-Kropidłowska, która opowiedziała o najważniejszych elementach programu i nowościach w 2 edycji.
W trakcie spotkania dzięki zadaniu networkingowemu uczestnicy nawiązali nowe relacje i znajomości i w doskonałych humorach wzięli udział w drugim, warsztatowym bloku spotkania. Interaktywne warsztaty umożliwiły uczestnikom rozwinięcie umiejętności praktycznych, autoprezentacji i kreatywnego myślenia. Uczestnicy wydarzenia wzięli udział w warsztatach z twórcami serwisu popularnonaukowego Crazy Nauka: Aleksandrą i Piotrem Stanisławskimi, którzy podczas warsztatu: „Trudne wystąpienia publiczne, czyli jak zamienić wyzwania w atuty” podsunęli uczestnikom wiele pożytecznych rad i wskazówek. Dr inż. Anna Plis i Mateusz Kleszcz poprowadzili warsztaty, w trakcie których młodzież mogła zobaczyć, jak wygląda świat badań i czym powinien charakteryzować się „dobry” projekt. Katarzyna Piętowska-Witek poprowadziła warsztaty z komunikacji wizualnej a Piotr Pysiak pokazywał z kolei młodzieży, jak w ciekawy sposób rozpocząć swoje wystąpienie. Dr inż. Damian Rosiak prowadził zajęcia z autoprezentacji, podczas których uczniowie próbowali znaleźć receptę na „dobrą prezentację”.
Dyskusja z udziałem wybranych nauczycieli oraz finalistów poprzedniej edycji, warsztaty i rozmowy w przerwie na kawę czy lunch, były wspaniałą okazją, aby się poznać i wymienić doświadczenia. Inauguracja 2. Edycji programu „Inżynierowie przyszłości” w Muzeum Gazowni Warszawskiej jest nie tylko początkiem naukowej przygody dla Emilii i Marka, ale także doskonałą sposobność do poczynienia pierwszych kroków w profesjonalnej karierze. Stypendyści i ich opiekunowie, w trakcie tego wydarzenia mieli możliwość wykonania profesjonalnego zdjęcia do wstawienia w CV czy na profil LinkedIn, z czego z chęcią korzystali. My nie możemy się już doczekać efektów tej sesji oraz kolejnych wydarzeń w ramach programu „Inżynierowie Przyszłości”
Więcej na: https://www.inzynierowie-przyszlosci.pl/ oraz https://www.facebook.com/inzynierowieprzyszlosci.
Katarzyna Uchańska-Łukasik, opiekun naukowy uczniów