Z wielką przyjemnością informujemy o sukcesie Pauliny Fecek! Uczennica 3 klasy graficznej Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelcach Opolskich uzyskała tytuł laureatki w ogólnopolskim konkursie „III Przegląd Młodzieżowej Reklamy Społecznej”. Konkurs jest organizowany przez Katedrę Grafiki Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu oraz Technikum nr 15 im. Marii Skłodowskiej-Curie we Wrocławiu. Prace uczestniczek i uczestników oceniały aż cztery komisje konkursowe – z Uniwersytetu SWPS, Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego, Technikum nr 15 im. Marii Skłodowskiej-Curie we Wrocławiu oraz Akademickiego Radia LUZ. W komisji z Uniwersytetu SWPS profesor Mariusz Wszołek oraz projektant graficzny Mateusz Antczak dokonywali wyboru najlepszych plakatów. Tegorocznym hasłem konkursu było: „Co mnie…” do interpretacji przez uczniów: Co ich kręci, co ich cieszy, co ich smuci, co ich wkurza etc.. Paulina wykonała plakat pt. „Chcesz zapalić?”. To ogromny sukces, ponieważ na konkurs wpłynęło ponad 600 plakatów z całej Polski, w tym z liceów plastycznych!
Prace dotykają tematyki praw człowieka, na przykład prawa kobiet, wszechobecnego hejtu, używek, samookaleczania, fake newsów, konsekwencji nadmiernego używania urządzeń elektronicznych, a także wielu innych problemów. Plakat Pauliny przedstawia personifikację Śmierci w klasycznej czarnej pelerynie z kapturem, ale z kilkoma istotnymi modyfikacjami wizualnymi. Postać trzyma w jednej ręce zapalniczkę z płomieniem, a w drugiej zamiast tradycyjnej kosy – gigantycznego papierosa. Nad jej głową unosi się chmura dymu, a w dymku dialogowym widnieje pytanie: „Chcesz zapalić?”. Plakat jest silnym przekazem antynikotynowym. Ukazanie Śmierci trzymającej papierosa zamiast kosy symbolizuje destrukcyjny wpływ palenia na zdrowie i życie. Pytanie „Chcesz zapalić?” staje się prowokacyjną sugestią, że palenie jest równoznaczne z wyborem śmierci.





Jury oceniające prace „III Przeglądu Młodzieżowej Reklamy Społecznej” doceniło kreatywność Pauliny i wysoki poziom artystyczny grafiki. Bycie w gronie 22 nagrodzonych prac dowodzi dużej siły oddziaływania plakatu oraz jego skuteczności w zwiększaniu świadomości zdrowotnej. Jak twierdzi sama laureatka: „Tworząc tę pracę, postawiłam sobie za cel, aby mój plakat skłaniał odbiorców do refleksji nad życiem oraz uświadamiał im ludzką śmiertelność. W dzisiejszych czasach palenie papierosów stało się zbyt powszechne i „modne” – nie tylko wśród dorosłych i osób starszych, ale także młodzieży, a nawet dzieci. Uważam, że jest to poważny problem, który często bywa pomijany i ignorowany. Palenie prowadzi do zatrucia organizmu, a mimo to coraz częściej jest promowane przez młodych ludzi. Jeśli chodzi o proces tworzenia plakatu, najpierw wykonałam szkic na papierze, a następnie przeniosłam go na komputer i dopracowałam za pomocą programów graficznych.”
Wyróżnione projekty są prezentowane na wystawie pokonkursowej na Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu w terminie od 25.03 2025 do 10.04.2025. Gratulujemy sukcesu!
Link do strony z pracami laureatów:
https://swps.pl/my-uniwersytet/aktualnosci/wyklady-i-spotkania/36744-wymiana-mlodego-designu-ix
Grzegorz Łukasik